طبق قانون صدور سند رسمی مالکیت در صلاحیت پلیس نیست - کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
طبق قانون صدور سند رسمی مالکیت در صلاحیت پلیس نیست

عباسعلی رحیمی اصفهانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران در مورد اختلاف میان پلیس و دفاتر اسناد رسمی گفت: به نظر می‌رسد مجلس تا هفته آینده در مورد این موضوع اظهار نظر کند و من هم در جلسه مشورتی اخیر در مجلس نظر حقوقی خود را اعلام کردم که در معاونت قوانین مجلس ثبت شده است فعلاً آن را رسانه‌ای نمی‌کنم، در این رابطه مطالب بسیاری قابل توجهی مطرح است.

وی یادآور شد: بیش از ۱۳ سال در رابطه با ثبت رسمی سند نقل و انتقال مالکیت خودرو در هیئت تطبیق مصوبات مجلس اعلام نظر کردم و بعد هم در کمیسیون قضایی مجلس اعلام نظر کردم و به دفعات با برخی از روزنامه‌ها صحبت کردم. در حال حاضر اظهار رسمی به عنوان عضو مشاور مجلس داشتم و فعلا این نظر را رسانه‌ای نمی‌کنم و احتمالا نظر رسمی مجلس تا یک و یا دو هفته آینده اعلام می‌شود و پس از آن به طور مفصل صحبت خواهم کرد.

مشاور حقوقی مجلس شورای اسلامی در مورد ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی تصریح کرد: ماده ۲۹ و تبصره یک را بخوانید که ۳ و یا ۴ سطر بیشتر نیست و احتیاجی به نظر من ندارد. خودتان به جمع‌‌بندی می‌رسید. طبق ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی قانون، اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی و یا نزد مامورین ذیصلاح در حدود صلاحیت آنها تنظیم شده باشد سند رسمی است، اگر قانونگذار چنین اختیاری داده باشد و یا چنین اختیاری را بدهد، چنین سندی ولو توسط نیروی انتظامی تنطیم بشود، رسمی خواهد بود. اصل در حقوق عمومی این است که مامور باید صلاحیت انجام کار معین را داشته باشد و مستند به قانون باشد. مادامی که چنین چیزی ارائه نشده و حداقل آنچه ارائه می‌شود در حال حاضر معتبر نیست، اختیاری هم برای انجام آن کار معین هر چه باشد وجود ندارد.

 

به اشتراک بگذارید...

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false