نشست خبری کانون اصفهان | بهارلویی: سندِ سردفتر حکم قضایی است! - کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
نشست خبری کانون اصفهان | بهارلویی: سندِ سردفتر حکم قضایی است!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، نشست خبری «سیامک بهارلویی» رئیس کانون استان اصفهان به مناسبت روز خبرنگار با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

بازتاب رسانه نشست خبری:

ایسنا

ایرنا

تابناک

اختبار

ارمغان شهر 

*ادعای عده ای برای درج سند عادی در سامانه بیراهه است!

بهارلویی در نشست با اصحاب رسانه، با اعلام اینکه استان اصفهان حدود ۵۳۰ دفترخانه اسناد رسمی دارد، اظهار کرد: از تعداد کل دفترخانه‌های استان حدود ۲۳۳ دفترخانه در کلانشهر اصفهان فعال است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۸ هزار و ۵۰۰ دفترخانه اسناد رسمی در در یک قرن گذشته در کشور مجوز تاسیس دریافت کردند، افزود: اما با این وجود در یک آزمون در سال ۱۴۰۱ حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نفر را برای این شغل قبول کردند. همچنین در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از دفاتر اسناد رسمی کشور زیان‌ده هستند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان بابیان اینکه بسیاری از دفاتر اسناد رسمی نمی توانند هزینه‌های خود را تامین کنند، گفت: زیرا بخش عمده‌ای از درآمد آنها از سند خودرو بود اما نیروی انتظامی برای خود صلاحیت حقوقی ایجاد کرد و سند خودرو را از دفتر اسناد رسمی گرفت. همچنین در ۲ سال اخیر نیز میزان تعدیل کارمندان دفترخانه‌های اسناد رسمی در اصفهان افزایش پیدا کرده که از جمله دلایل آن تصویب قوانین و ضوابط جدید است.

وی از وجود دفترخانه اسناد رسمی در بسیاری از کشورهای پیشرفته گفت و افزود: اما با این وجود امروزه در کشورمان برخی می گویند که باید سامانه هایی برای ثبت اسناد عادی در فضای مجازی ایجاد و دفاتر اسناد رسمی بسته شود، قطعا این بیراهه است.

*سند سردفتر مانند حکم قضایی قطعی است

بهارلویی با اشاره به قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، تصریح کرد: بر اساس این قانون، سردفتری در ادامه کاسبی آورده شده که به جایگاه این شغل آسیب وارد می کند. قانونگذار سردفتر را در مقام قاضی عالی رتبه پیش‌بینی کرده، چراکه سند سردفتر مانند حکم قضایی قطعی است، اما مجلس این شغل را مانند کاسبی تلقی کرده که این کار نادرست است.

*علت اختلال در اتصال الکترونیکی دفترخانه‌های اسناد رسمی مربوط به نهادهای مختلف است

وی درباره اختلال در اتصال الکترونیکی دفترخانه‌های اسناد رسمی با نهادهای مختلف در یک ماه اخیر، توضیح داد: ثبت احوال، امور مالیاتی و بانک ها از جمله نهادهایی هستند که ارتباط الکترونیکی آنها با دفترخانه‌ها در یک ماه اخیر دچار مشکل شد و لازم است این موضوع برطرف شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان درخصوص تعرفه‌های دفترداران، خاطرنشان کرد: تعرفه‌های جدید دفترخانه‌های اسناد رسمی پاسخگوی هزینه‌های جاری نیست و بیشتر هزینه‌هایی که دریافت می‌شود بابت خدمات حقوقی و دولتی است، تعرفه‌های دفترخانه‌های ما در مقایسه با دیگر کشورها، بسیار ناچیز است

*ثبت ۷۴ هزار جلد دفتر اسناد رسمی در سال گذشته

وی با اعلام اینکه سال گذشته در استان اصفهان ماهیانه ۲۴ هزار سند مالکیت تک برگی توسط اداره ثبت صادر شده است، ادامه داد: سال گذشته ۷۴ هزار جلد دفتر اسناد رسمی در این کانون تصویربرداری شد و در سامانه‌ها ثبت و ذخیره می شود که این کار به کاهش تخلف‌ها کمک بسیاری می کند.

*لزوم فرهنگ سازی و آموزش درباره اعتبار سند رسمی و “سلب اعتبار از اسناد عادی” در کشور

بهارلویی فرهنگ‌سازی و آموزش درباره اعتبار سند رسمی و “سلب اعتبار از اسناد عادی” در کشور را ضروری دانست و گفت: سند رسمی سبب ایجاد نظم حقوقی می شود. اگر از اسناد عادی، سلب اعتبار شود و جای آنها را اسناد رسمی بگیرد، بسیاری از مشکلات حقوقی حل می‌شود و پرونده‌های دادگاه‌ها کاهش می‌یابد.

*بنگاه‌های املاک حق تنظیم و برگه سند مبایعه نامه را ندارند

وی با تاکید بر اینکه بنگاه‌های املاک حق تنظیم و برگه سند مبایعه نامه را ندارند، گفت: بر اساس قانون تجارت، کار این بنگاه‌ها به نوعی واسطه گری است و آنها فقط می‌توانند فروشنده و خریدار را به هم معرفی کنند.

*جایگزینی اسناد رسمی با اسناد عادی

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان اسناد رسمی را غیر قابل انکار دانست و خاطرنشان کرد: اسناد عادی، سندهایی هستند که مردم یا بنگاه‌ها آنها را بین خود می‌نویسند درحالیکه لازم است اسناد رسمی جای آنها را بگیرد. اسناد عادی، منشاء فساد است، درصد قابل توجهی از پرونده‌ها در دادگستری‌ها به دلیل همین اسناد عادی شکل گرفته است.

 

به اشتراک بگذارید...

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false